DOĞU KARADENİZ VE BÜYÜK GÜRCİSTAN TURU

Gidiş Tarihi: 19 Mayıs 2023

Dönüş Tarihi: 26 Mayıs 2023

Kategori: Karadeniz Turları

Tur Ücreti: 6990 ₺

Gezilecek Şehirler: Trabzon, Rize, Artvin, Batum, Tiflis, Kutaisi, Mtskheta, Haşuri, Gori, Giresun, Ordu, Samsun

Gezilecek Yerler: Çoşandare, Sümela Manastırı, Ayasofya, Çeçeva ÇAy Bahçeleri, Fırtına Deresi, Ayder, Gelintülü Şelalesi, Zilkale, Palovit Şelalesi, Şenyuva, Karagöl, Batum, Ali Nino Heykeli, Meryem Ana Kilisesi, Gonio Kalesi, Avrupa Meydanı, Mesea Heykeli, Piazza, Tiyatro Meydanı, Batum Gece Hayatı, Sameba Katedrali, Sülfür Hamamları, Cuma Camii, Rustaveli Caddesi, Barış Köprüsü, Narikala, Vernisj Pazarı, Jvari Manastırı, Stalin Müzesi, Özgürlük Meydanı, Rikoti Tüneli, Staplia Ulusal Müzzesi ( Dinazor Ayak izlerinin bulunduğu müze) Şile Bezi, Çay Fabrikası, Sürmene Bıçakçıları, Ordu Boztepe, Bandırma Vapuru, Atatürk Müzesi, Çorum Leblebi Alışverişi.

TUR TARİHLERİ
1. Dönem 19-26 Mayıs
2. Dönem 26 Mayıs-2 Haziran
3. Dönem 2-9 Haziran
4. Dönem 9-16 Haziran
5. Dönem 16-23 Haziran
6. Dönem 23-30 Haziran
7. Dönem 30 Haziran 7 Temmuz
8. Dönem 7-14 Temmuz
9. Dönem 14-21 Temmuz
10. Dönem 21-28 Temmuz
11. Dönem 28 Temmuz – 4 Ağustos
12. Dönem 4-11 Ağustos
13. Dönem 11-18 Ağustos
14. Dönem 18-25 Ağustos
15. Dönem 25-1 Eylül
16. Dönem 1-8 Eylül

 

1. Gün
Gün 1

Ankara-Trabzon-Çoşandere-Sümela Manastırı-Çeçeva Çay Bahçeleri-Fırtına Deresi-Ayder

Buluşmama yerimiz olan Kumrular sokaktan siz misafirlerimizi aldıktan sonra 20.00 da yolculuğumuza başlıyoruz. Gerekli molaların ardından ilk olarak Sümela Manastırının altında Çoşandere de harika bir serpme kahvaltıyla güne başlıyoruz. Khavltımızın ardından oranın minibüsleri ile Sümela Manastırına 5 dakikalık bir yolculuğumuz olacaktır. Rehberimizin eşliğinde manastırı geziyoruz. Sonrasında Sürmene’ye olan yolculuğumuz balıyor. Dünyaca ünlü bıçak ustalarının elinden birer bardak çay içip kısa bir alışveriş molasının ardından öğle yemekte meşhur trabzon pidesi yiyoruz. Yemek sonrası Çeçeva çay bahçelerine geçiyoruz. Burada birbirinden güzel fotoğraflar alacağız. Bu keyifli anların ardından Fırtına deresine geçiyoruz. Fırtına deresinde zipline keyfi yapabilir yada dereye karşı çayınızı yudumluyabilirsiniz. Son olarak Ayder Yaylasına çıkıp GElin Tülü şelalesini göreceğiz. Ardından otelimize geçiyoruz. Otelimiz Ayder Yaylasındadır. Akşam yemeğimiz otelimizde olacaktır

2. Gün
Gün 2

Rize-Zilkale-Palovit Şelalesi-Arhavi-Karagöl-Borçka-Kutaisi

Otelimizde alcağımız kahvaltımızın ardından Zilkale’ye geçiyoruz. Yaşına inat heybetiyle duran bu güzel kaleyi gezdikten sonra. Karadenizin en büyük şelalelerinden olan Palovite geçeceğiz. Burada yağmurluklarınızı giymeyi unutmayınız. Zira şelale sizi güzel ıslatacaktır. Tabi yanına kadar gitmek isterseniz. Ardında Şenyuva da bulunan kemerli köprüde fotoğraflarımızı alıp bu keyifli anların ardından Ayder’e geri dönüp otobüsümüze geçiyoruz.  Yolculuğumuz Arhavi’ye. Arhavi’ye ulaştığımız da bizi çok şirin bir o kadar yöresel harike bir restoran bekliyor olacak. Burada yöresel lezzetlere doyacaksınız. Yemeğimizin ardından Karagöl’e gitmek üzere minibüslere transfer olacağız. Güzel bir yayla yolculuğunun ardından Karadeniz’in belki de en güzel yeri olan Karagöl’e ulaşıyoruz. Karagöl de geçireceğimiz harika vaktin ardından tekrar minibuslerle otobüsümüze ulaşıyoruz. Yolculuğumuz sarp sınır kapısı. Hopa’dan Batum’a geçtikten sonra Batum merkezde 1 saat akşam yemeği için serbest zaman verilecektir. Serbest zaman sonrasında yolculuğumuz Kutaisi şehrine olacaktır. Batum’u gezmiyor muyuz demeyiniz. Batum da konaklayacağız bile. Ama önce Kutaisi de dinlenmemiz lazım zira rotamız bunu gerektiriyor. Konaklamamız Kutaisi de otelimizdedir

3. Gün
Gün 3

Sameba Katedrali –  Sülfür Hamamları – Cuma Camii – Rustaveli cad – Barış Köprüsü – Narikala – Vernisaj Pazarı – TİFLİS GECESİ

Otelimizde erken kahvaltımızın ardından Gürcistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Tiflis gezimize geçiyoruz. ilk olarak bölgenin en büyük ve görkemiyle ünlü Sameba Katedralini ziyaret ediyoruz. Ardından rehberimizin önderliğinde eski Tiflis’te yapacağımız yürüyüşle kültürü yakından görüyor, Osmanlı hamamları ve Cuma Camiini ziyaret ediyoruz. Gezimize Rustaveli Bulvarı ve ünlü Barış köprüsü ile devam edeceğiz. Alacağımız öğle yemeğinin ardından Narikala Kalesi ve Gürcistan’ın anası (Kartlis Deda) heykelini görmek üzere teleferikle Tiflis’e hâkim olan tepeye çıkıyoruz. Burada hatıra fotoğraflarımızı çekip, bir süre şehir manzarasını seyredeceğiz. Ardından Antikacılar Pazarı, Vernisaj Pazarını da gezip alacağımız hediyelik eşyalardan sonra yoğun geçen günümüzün sonuna doğru otelimize yerleşip bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi; yine Kura Nehri kıyısında kurulu nezih restoranında canlı müzik ve Gürcü halk oyunlarının gösterileri eşliğinde alıyoruz.

4. Gün
Gün 4

Mtskheta – Jvari Manastırı – Svestitskhoveli Manastırı – Özgürlük Meydanı – Ulusal Müze – Metro – Mtatsminda

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyoruz. Bugün ilk durağımız, Gürcistan’ın tarihi başkentlerinden biri olan Tiflis’e yarım saat mesafedeki Mtskheta şehri olacak. Tarih kokan ve kültürel özelliğini günümüze kadar korumayı başaran tarihi çarşıda yerel halkın sattığı Gürcü kültürünü yansıtan birçok hediyelik eşya alma imkânımız oluyor. Ardından her ikisi de Unesco dünya mirası listesinde yer alan 6.yy eseri Jvari ve 11.yy eseri Svetitskhoveli Manastırı gezilerini yapıyoruz. Mtskheta gezimizin ardından Tiflis’e dönüp öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimiz sonrası Özgürlük Meydanı ve Ulusal Müzeyi gezeceğiz. 1966 yılında Sovyetler tarafından yapılan Tiflis Metrosunda yapacağımız seyahat sonrasından TV kulesi olarak bilinen Mtatsminda Tepesine çıkıyoruz. Avrupa’nın en büyük dönme dolaplarından birinin içinde bulunduğu oyun parkı ve çevresinde vaktimizi geçiriyoruz. Ardından şehir merkezinde vereceğimiz serbest zaman sonrasında akşam yemeğimizi alıyor ve otelimize geçiyoruz.

5. Gün
Gün 5

Gori – Khaşuri – Kutaisi – Sataplia Ulusal Parkı – Batum

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyoruz, sonrası Stalin’in doğduğu şehir Gori’ye hareket ediyor, Stalin müzesi, makam trenini ve doğduğu evi geziyoruz. Khaşuri üzerinden Gürcistan’ın en uzun tüneli olan Rikoti Tünelini geçerek orta batı Gürcistan’a ulaşıyoruz, tarihi başkent olan Kutaisi şehrini geziyoruz. Sırasıyla Eski Kutaisi, pazar yeri, Bagrati Katedrali ziyaretleri sonrası Sataplia Ulusal parkına gidiyoruz. Dinozor ayak izlerinde bulunduğu bölgede adeta tarih öncesine yolculuğumuz olacak. Burada Mağara, Cam Teras ve Müze gezimizi tamamlayıp Batum şehrine hareket edeceğiz, Akşam saatlerinde ulaştığımız Batum’da panoramik şehir turu sonrası akşam yemeğimizi alacağımız restorana gidiyor ve otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz Batum gece hayatının tadını çıkarabilirler.

6. Gün
Gün 6

Batum-Tiyatro Meydanı-Ali ve Nino Heykeli-Medea Heykeli-Gonio Kalesi-Rize Bezi-Çay Fabrikası-Ayasofya-Giresun

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Tiyatro Meydanı, Medea Heykeli, Ali ve Nino Heykelini gördükten sonra artık Gürcistan’a veda ediyoruz. Batum gümrüğünden Hopa’ya geçip Rize’ye yolculuğumuza başlıyoruz. 2 saatlik bir yolculuğun ardında Rize Bezi ürünleri alışverişi yapacağız, Ardından Trabzon Küçük Ayasofya ziyaretimizi gerçekleştirip Çay fabrikasına giriyoruz. bu yorucu ama güzel günün arından otelimize geçiyoruz. Konaklamamız Giresun da olacaktır.

7. Gün
Gün 7

Giresun-Ordu-Boztepe-Samsun-Bandırma Vapuru-Atatürk Müzesi-İlkadım Heykeli-Çorum-Ankara

Otelimiz de alacağımız kahvaltımızdan sonra kısa bir yolculukla Ordu Boztepe’ye geçiyoruz. Buradan teleferikle zirveye çıkacağız yemeğimizin üstüne kahvemizi yudumlayıp Orduyu seyre dalacağız. Geldiğimiz gibi teleferikle tekrardan otobüsümüze geçiyoruz. İstikamet Samsun Bandırma vapuru, Atatürk Müzesi ve ilk adım heykellerini görüp güzel bir yemeğin ardından yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Çorum da Leblebi alışverişimizi gerçekleştireceğiz. Sonrasında molalarımızla Ankara’ya akşam saatlerinde ulaşıyoruz. Başka bir Rumba Tur Organizasyonun da görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Oda Tipi Ücret
İki kişilik odada kişi başı 6990
Üç kişilik odada kişi başı 6990
Tek kişilik odada kişi başı 9250
7-12 Yaş Kişi Başı 6250
3-6 Yaş Arası 4750

* 0-3 Yaş Çocuk katılımcımız için seyahatimiz sırasında otobüs koltuğu istenmediği müddetçe ücretsizdir.

 • Lüks otobüslerle ulaşım
 • 6 Gece Oda Kahvaltı Konaklama
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Araç içi sıcak soğuk ikramlarımız

 • Kişisel harcamalar
 • Öğlen ve Akşam Yemekleri
 • Müze ve ören yerlerine giriş ücreti
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı
 • Minibüs Transferleri
 • Teleferik Ücretleri vb

 • Uygun bir sırt çantası,
 • Yürüyüş ayakkabısı,
 • Yağmurluk,
 • Hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar şapka vs.
 • Kol ve bacakları kapatan giysiler,
 • Yedek çorap,
 • Müze kartlarınız,
 • Ani hava değişikliğine karşı polar vb.
Ankara Çıkış Noktalarımız
20.00 Kumrular hareket
20.05 Milli kütüphane
20.10 Armada önü
20.15 Ankamall
20.20 Altınpark Önü
20.50 Elmadağ
21.20 Kırıkkale Otogar Önü
23.00 Sungurlu Otogar Önü
23.55 Çorum Otogar Önü

* Buluşma noktasına kalkış saatinden en az 10 dakika önce orada bulunmanız gerekmektedir.