Karaburun Nergis Festivali 2023

Gidiş Tarihi: 20 Ocak 2023

Dönüş Tarihi: 22 Ocak 2023

Kategori: Ankara Çıkışlı Turlar

Tur Ücreti: 1750 ₺

KARABURUN – MORDOĞAN – NERGİS TARLALARI – GERMİYAN KÖYÜ – BARBAROS KÖYÜ – İZMİR – SAAT KULESİ – SIĞACIK – SEFERİHİSAR

Kış mevsimi bir çok yerde kar demekken İzmir Karaburun da Nergis mevsimi demektir. Karaburun yamaçlarında açan bu muhteşem çiçekler adadeta görsel bir şölen yaratıyor. Türkiye genelinden binler kişi ise bu renk cümbüşüne kayıtsız kalamayıp Karaburuna akın ediyor. Sizleri de bu doğa harikası gösteriye bekleriz

1. Gün

Cuma akşam 22.00 da Kumrular sokaktan hareketle İzmir’e doğru yola çıkıyoruz. Keyifli bir otobüs yolculuğunun ardından sabah kahvaltımızı  alacağımız restorana hareket ediyoruz. Kış mevsimi, ülkemizin çoğu yeri için kar ve soğuk anlamına gelirken, Ege’nin saklı cenneti Karaburun’da ise “nergis mevsimi” olarak biliniyor. Karaburun’da nergis kokusuyla geçireceğimiz hoş dakikalar ardından belirlenen saat ve noktada aracımızda buluşuyoruz. Ardından Mordoğan’da  vereceğimiz kısa bir molada 1928 yılında köyü ziyaret eden Kazım Dirik Paşa’nın isteğiyle, köy halkının emeğiyle yapılan Mordoğan Bucağı İlkokulu’nda okuyan Müesser Aktaş yıllar sonra kendi okuduğu okulu bir anı evine dönüştürdüğü,  Mordoğan Müesser Aktaş Etnoğrafya ve Tarih Evini ziyaret ediyoruz. Tarihi evin yanındaki Ayşe Kadın Camisi’ni ziyaret ettikten sonra Karaburun Yarımadası’nın en güney kısmında kurulu bir köy olan Balıklıova’ya hareket ediyoruz. Balıklıova’da verilecek kısa bir molada yörenin sevilen tatları arasında olan un kurabiyesi ve damat helvasının tadına bakabilirsiniz. İzmir’de bulunan otelimize hareket ediyoruz. Otele girmeden önce iki cadde arasında ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yaptırılan Tarihi Asansörü geziyoruz. Tarihi Asansöre çıkmak için kullanacağımız sokak İzmirli şarkıcı Dario Moreno’nun evini de içinde barındıran, tipik İzmir evlerini göreceğimiz Dario Moreno Sokağı olacak. Bu sokakta kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra İzmir’i yukardan seyredebileceğimiz Tarihi Asansöre çıkıyoruz. Daha sonrasında İzmir’in simgelerinden biri olan Konak Saat Kulesi’ni fotoğraflayıp otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. Gün

Otelimizde alınan kahvaltının sonrasında Türkiye’de Slow Food (katkısız gıdalar üretmek ve geleneksel yemekleri yaşatmak) hareketine katılan tek köyümüz olan Germiyan Köyü’nü geziyoruz. Köyün sokaklarında dolaşırken evlerin ve sokakların çiçek motiflerle boyanmış olduğunu göreceksiniz. Sonrasında Türkiye’de ilk temalı festivali olan Oyuk (Korkuluk Festivalini) gerçekleştiren Barbaros Köyü’nü ziyaret ediyoruz. Festival sonrasında köylülerin yaptıkları bu korkuluklar köyün sokaklarında tüm yıl boyunca sergileniyor. Hem bu korkulukları göreceğiz hem de çat kapı evi yazan bir köy evininin kapısını çalıp eve konuk oluyoruz. Ardından Susuz Yaz filminin çekildiği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığın 2012 yılında yaptığı yarışmayı kazanan Türkiye’nin en temiz köyü, ülkemizin tiyatrosu olan ilk ve tek köyü Bademler köyünü geziyoruz. Bu günde en son gezeceğimiz yer ise yöresel mimarisine, geleneklerine,  göreneklerine, sahip çıktığından dolayı 2009 yılında Türkiye’de ilk Cittaslow (Yavaş Şehir) unvanını kazanmış olan Seferihisar’a gidiyoruz. Burada ilk başta öğle yemeğimizi alıyoruz, ardından bazı dizi filmlerin çekildiği Sığacık’ı geziyoruz. Burada, Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış Osmanlı Kalesi’ni, iç kalede inşa edilmiş ve otantikliğini kaybetmemiş evleri ve sokakları yürüyerek tanımaya çalışıyoruz. Ayrıca her pazar günü İç kalede kurulan Üretici Pazarından organik ürünleri alabilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Alışveriş molamızın ardından Sakin şehrimiz Seferihisar’ı doyasıya gezdikten sonra Ankara’ya olan yolculuğumuza başlıyoruz.

Oda Tipi Ücret
İki kişilik odada kişi başı 1750
Üç kişilik odada kişi başı 1650
Tek kişilik odada kişi başı 2100
7-12 Yaş Kişi Başı 1600
3-6 Yaş Arası 1100

* 0-3 Yaş Çocuk katılımcımız için seyahatimiz sırasında otobüs koltuğu istenmediği müddetçe ücretsizdir.

 • Lüks otobüslerle ulaşım
 • 1 gece yarım pansiyon konaklama
 • 2 kahvaltı 1 akşam yemeği
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Araç içi sıcak soğuk ikramlarımız

 • Kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yerlerine giriş ücreti
 • Öğle yemekleri
 • Otelde alınan yemeklerde içecekler ekstra

 • Uygun bir sırt çantası,
 • Yürüyüş ayakkabısı,
 • Yağmurluk,
 • Hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar şapka vs.
 • Kol ve bacakları kapatan giysiler,
 • Yedek çorap,
 • Müze kartlarınız,
 • Ani hava değişikliğine karşı polar vb.
Ankara Çıkış Noktalarımız
22.00 Kumrular hareket
22.05 Milli kütüphane
22.10 Armada önü
22.15 Ümitköy Köprü Altı
22.20 Yaşamkent kavşağı

* Buluşma noktasına kalkış saatinden en az 10 dakika önce orada bulunmanız gerekmektedir.